דלקת חדה של האוזן התיכונה

דלקת חדה באוזן התיכונה מהווה מחלה שכיחה ונפוצה בקרב תינוקות וילדים בגילאים צעירים. דלקת זו לרוב נגרמת כתוצאה מהתפתחות של נגיפים באוזן ומהצטברות של נוזלים והיא גורמת למטופל לחוש כאבים עזים באוזניים. במרבית המקרים יעשה שימוש באנטיביוטיקה על מנת לטפל בדלקת.

דלקת חריפה

בשונה מסוג דלקות אחר, כאשר מדובר על דלקת חדשה של האוזן התיכונה נובע הדבר כתוצאה מחיידקים ווירוסים אשר גורמים להתפתחות של זיהום. דלקת זו שכיחה במיוחד בקרב בני גיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים. במקרים רבים הסיבה להיווצרות הדלקת היא הצטננות חריפה. כאשר ההצטננות מחמירה עשוי להיות מצב של דלקת בדרכי הנשימה, הגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר, והיווצרות נוזלים בתוך האוזן התיכונה. כתוצאה מהצטברות הנושלים נוצרים חיידקים ומתפתחת דלקת.

תסמינים

מרבית המטופלים אשר סובלים מתופעת דלקת חדה של האוזן התיכונה חשים כאבים עזים באוזניים לצד עליה בחום הגוף, תשישות, הקאות, שלשולים, אודם באוזניים ונפיחות האזור האוזניים. כאשר מדובר על מטופלים צעירים, לומד הרופא על התסמינים מבדיקת המטופל ומתשאול הוריו.

בדיקה גופנית

לצד בחינת התסמינים הניכרים במטופל והדיווח שלהם המתקבל על ידי המטופל או הוריו, יבצע מומחה אף אוזן גרון גם בדיקה גופנית מקיפה. במסגרת הבדיקה תיבדק האוזן באמצעות מכשור מקצועי מתאים, כאשר לרוב ניתן יהיה לראות סימנים לדלקת כבר בבדיקת האוזן החיצונית. באם תסמיני המטופל חריפים במיוחד וחומו עולה, יבדקו גורמים אפשריים נוספים לעליית חום הגוף. לקריאה על שתל השבלול

דלקת כרונית של האוזן התיכונה2

שיטות טיפול שונות

קיימות כמה גישות לטיפול בתופעת דלקת חדה של האוזן התיכונה. שיטה אחת הינה מתן טיפות אוזניים להקלה על הכאב. שיטה זו מסייעת בפעמים רבות למטופל בכך שהיא מקלה על כאביו, אך אינה גורמת להירפאות של הדלקת. כמו כן ניתן להקל על הכאב בשיטות אלטרנטיביות שונות כגון דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא. לרוב על מנת לספק טיפול אשר ירפא את הדלקת ניתן למטופל אנטיביוטיקה. יש פעמים בהן הדלקת עוברת ללא טיפול מעצה לאחר כמה ימים, ולכן מרבית הרופאים מעדיפים לחכות בטרם יספקו למטופל אנטיביוטיקה.