יהודה אדלר – הצלת חיים זה המקצוע

עולם הרפואה הוא עולם רחב ומגוון, ולאורך חיינו אנו פוגשים אותו אינספור פעמים, לרוב ולמרבה השמחה, סביב אירועים קטנים ונקודתיים כמו צינון, חום, נזלת או דלקת קלה. מעבר לעולם הרפואה היומיומי הזה, ישנו עולם רפואה נוסף ורחב לא פחות, שבו מתרחשת הצלת חיים על בסיס יומיומי ואפילו על בסיס שעתי. את העולם הזה אף אחד מאיתנו לא רוצה לפגוש, אלא שחלקנו עלולים לפגוש בו בסופו של דבר, וכשזה יקרה אנחנו רוצים לדעת שאנחנו נמצאים בידיים הטובות ביותר, ובידיים הטובות ביותר אנחנו מתכוונים לאנשי מקצוע כדוגמת הקרדיולוג הבכיר יהודה אדלר.

אז מי זה יהודה אדלר?

פרופ' אדלר הוא קרדיולוג בכיר, המתמחה בתחום מחלות קרום הלב. זהו סוג מחלות שיכולות לשבש את איכות החיים בצורה משמעותית, ואף להוביל למוות. בשונה מקרדיולוגים אחרים, המקדישים את רוב זמנם לביצוע הליכים כירורגיים בתחום הלב, פרופ' אדלר עוסק בעיקר בהתוויית דרכי טיפול חדשניות ופורצות דרך ובמתן טיפול שמרני, שבמקרים רבים מספיק בתחום מחלות קרום הלב. לאורך שנות פעילותו כקרדיולוג בכיר, שימש ועודנו משמש כמנהל בכיר במספר אגפים בבית החולים שיבא תל השומר, וזוכה להצלחה רבה גם מעבר לים. פרופ' אדלר משמש כיו"ר מחלות קרום ושריר הלב באיגוד הקרדיולוגיה האירופי, ונחשב למרצה מבוקש בכנסי קרדיולוגיה בינלאומיים הנערכים בכל רחבי העולם.

היכן מתרחשת הצלת החיים?

הצלת חיים הוא מונח מעט כללי, שגם יהודה אדלר עצמו, לא שש להשתמש בו. לצורך העניין, גם אדם שחייו הפכו לבלתי נסבלים לאור תפקודי לב לקויים שמובילים לריתוקו לבית, מוגדר כאדם בסכנת חיים, ועצם היכולת להחזיר לו את תפקודי הלב הנדרשים יכולה להיחשב כהצלת חיים. יחד עם זאת, ישנם לא מעט חולים שמחלת קרום הלב ממנה הם סובלים, יכולה להוביל גם למצבים מסכני חיים של ממש, מצבים שללא הטיפול המתאים יובילו כמעט בוודאות למוות. בדיוק במקרים אלה, נכנס יהודה אדלר לתמונה, בוחן את מאפייני המחלה, מבצע את כל הבדיקות הנדרשות, ומפתח תכנית טיפול מתאימה שלעיתים מבוססת על טיפול שמרני בלבד, ולעיתים דורשת גם התערבות כירורגית.

במה ייחודי הטיפול של אדלר?

בכל הקשור למחלות קרום ושריר הלב, ישנו ידע כירורגי רב המאפשר לבצע ניתוחים אפקטיביים ומצילי חיים. יחד עם זאת, לא תמיד הפתרון הוא פתרון כירורגי, ולא תמיד גם נדרש פתרון כזה שיכול ליצור סכנת חיים נוספת בפני עצמה. במקרים אלה, ישנה חשיבות רבה לתכנית הטיפול השמרני שאותה מגבש הרופא המטפל, לפרוצדורות המיושמות, ולסדר ולהיקף שבו הן מיושמות. מומחיותו של יהודה אדלר באה לידי ביטוי לא מעט ביכולתו לזהות בדיוק את גורם הבעיה ואת דרך הטיפול הטובה ביותר, דרך הטיפול שתוביל לתוצאה המיטבית האפשרית מבלי להכניס את החולה למצבים מסכני חיים נוספים.

יכולות לימוד, מחקר ופיתוח דרכי טיפול חדשניות ופורצות דרך

את היכולת הזאת רכש כאמור, יהודה אדלר, לאורך שנים של התמחות בעולם הקרדיולוגיה, ועל בסיס יכולתו ללמוד באופן רציף את התחום, לחקור אותו ולפתח דרכי טיפול חדשות שבהן הוא נחשב לפורץ דרך במרחב הקרדיולוגי העולמי. למעשה, נחשב אדלר לאוטוריטה בינלאומית בתחום מחלות קרום הלב, וככזה "זוכה" אדלר לקבל לא מעט שיחות טלפון ליליות ממדינות רחוקות, לרבות ממרפאות לב מובילות בארה"ב, הנעזרות בו לצורך טיפול במטופליהן. סך פעילותו של אדלר בתחום התמחותו, הובילה בלא מעט מקרים לריפוי מלא של המטופלים ובהחלט גם הצילה חיים של ממש.