ניתוחי כתפיים – מי מבצע והיכן?

התערבות כירורגית בכל אזור בגוף, היא מהלך רפואי שאותו מבצעים רק כשאין ברירה וכאשר אין טיפול שמרני שניתן ליישם על מנת להביא לפתרון המצב הרפואי. בכל התערבות כירורגית, אנו חודרים למעשה את המעטפת החיצונית של הגוף ומשפיעים על האיברים הפנימיים, ולעיתים זה לא נגמר טוב. כישלונות כירורגיים יכולים לבוא לידי ביטוי בסיבוכים דרמטיים ואף קטלניים, והם יכולים לבוא לידי ביטוי גם בחוסר הצלחה או גרימת נזקים משניים הפיכים או בלתי הפיכים. דברים אלה נכונים ככה שהניתוח הוא יותר מסובך, וככל שהאיבר המטופל הוא יותר חשוב או יותר מורכב. ניתוחי כתפיים היא דוגמא נהדרת לדוגמא כזה, שבו חשוב מאוד שהניתוח יתבצע בידי הגורם המוסמך, בעל הניסיון וההתמחות הנדרשים, ובמקרה זה מומחי כתף.

מתי צריך לבצע ניתוחי כתפיים?

התערבות כירורגית במפרק הכתף יכולה להידרש במספר מצבים רפואיים כדוגמת פריקת כתף, שבמסגרתה מתנתקת עצם הזרוע מעצם השכם ויש צורך להחזירה למקומה ולתקן פגיעות ברקמות הסמוכות. מצבים נוספים כוללים ניתוחי כתפיים להחלפת מפרקים בכל אחד משלושת המפרקים המרכיבים את מפרק הכתף הכולל, החלפת סחוסים, תיקוני מפרקים, הסרת גידולים ממאירים וטיפול ברקמות שריר, גידים ואחרות באזור הכתף. בכל אחד מן המקרים הללו, ישנו צורך בהתמחות גבוהה של הגורם המנתח בתחום של מפרק הכתף, במחלות האופייניות לו ובטכניקות הטיפול העדכניות ביותר.

הצורך בביצוע ניתוחי כתף הוא תוצאה של תהליך אבחון מדויק בלבד. לפני כל מחשבה על התערבות כירורגית בכתף, חובה לבצע אבחון מדויק של המצב הרפואי על מנת לשלול כל אפשרות של טיפול שמרני אחר, ועל מנת לייצר את ההבנה המקצועית הנדרשת של מטרת הניתוח ואופן ביצועו. בתהליך האבחון מבצע הרופא בדיקות קליניות ובדיקות גופניות, צילומי כתף, בדיקות סי.טי והדמיה נוספות, בדיקות דם וכדומה, הכל על מנת להבין במדויק את טיב הבעיה ואת הפתרונות הזמינים האפשריים לטיפול בה.

מי מבצע את הניתוח והיכן?

מומחי כתף הם אורתופדים בעלי התמחות ייעודית במחלות ובעיות כתפיים. את מומחי הכתף אפשר למצוא בכל קופת חולים ובכל בית חולים בישראל, אם כי מספרם אינו רב וזמן ההמתנה לתור או לניתוח יכול להיות ארוך מאוד ולהימתח על פני חודשים ארוכים. כמו כן ומבלי לפגוע או לרמוז על רמתם המקצועית של רופאים אלה, ייתכן מאוד שמומחה הכתף הדרוש לכם בהתאם לבעיה הרפואית הספציפית ממנה אתם סובלים בכתף, נמצא דווקא בזירת הרפואה הפרטית, שמציעה למעשה את האפשרות הנוספת לעריכת ניתוחי כתפיים.

מרכז כתף ת"א היא דוגמא נהדרת לקליניקה פרטית המנוהלת על ידי השמות הגדולים והמובילים בתחום רפואת הכתף בישראל, בהם ד"ר גבריאל מוזס וד"ר ערן ממן. במרכז כתף ת"א מבוצעים כל סוגי ניתוחי הכתפיים, החל מפריקת כתף וכלה בהחלפה ותיקון של סחוסים ומפרקי כתף.

מה נכון יותר עבורכם?

כמו בכל תחום בחיים, אנחנו תמיד נרצה את הטוב ביותר עבורנו, אך לא כמו בכל תחום בחיים, הבריאות שלנו יכולה בהחלט להצדיק כל מאמץ תקציבי מצידנו. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, אין לכם שום בעיה וסביר להניח שתוכלו לקבל החזר מלא בגין ניתוחי כתפיים בקליניקות פרטיות כדוגמת מרכז כתף ת"א. בנוסף לכך, ישנם ביטוחים ממלכתיים של קופות החולים שמכסים גם הם ניתוחי כתפיים, פשוט מכיוון שאכן מדובר בניתוחים מסובכים אותם מעדיפה המערכת להוציא החוצה לידיים פרטיות ומתמחות, מה שיכול להעניק לכם לפחות השתתפות משמעותית בעלויות הטיפול.

למידע נוסף ובירורים, בקרו באתר מרכז כתף תל אביב: https://telaviv-shoulder.co.il